تماس با انجمن

۰۳۱۳۲۷۳۱۰۳۸

رزومه و نمونه کارهای خوشنویسان اصفهان

علی فرزانه

بسم الله الجمیل

استاد علی فرزانه

رئیس انجمن خوشنویسان اصفهان

بخاطر دارم که در فصل تابستان و در ایام کودکی تازه امتحانات کلاس سوم ابتدایی را تمام کرده بودم که به اتفاق خانواده برای زیارت آقا علی بن موسی الرضا عازم مشهد مقدس شدیم و در مسافرخانه ای اقامت کردیم. پدر بزرگوارم دستم را می گرفت و به زیارت امام رضا مشرف می شدیم . در راه نگاه من به تابلوهای مغازه ها،رستوران ها،هتل ها و کتیبه های داخل صحن و حرم مطهر بود. یکبار که سمت حرم مطهر روانه می شدیم در یکی از صحن ها خود را تنها دیدم،تماشای خطوط مرا از خانواده جدا کرده بود . سراسیمه به این طرف و آن طرف می دویدم وفریاد من که پدرم را صدا می زدم توجه یکی از نگهبانان را جلب کرد و مرا به اتاق بچه های گم شده تحویل داد. یکی از مأمورین با لحنی مهربان گفت پسر جان پدر و مادرت کجا هستند من که فقط تابلو ها را می دیدم اشاره به تابلو های یکی از مسافرخانه ها کردم و گفتم توی این خیابان، دستم را گرفت و در آن خیابان براه افتادیم ، تابلو های مغازه ها برایم آشنا بود ناگهان دست مأمور را رها کردم و دویدم او هم بدنبال من می دوید و فریاد میزد که پسر کجا میروی ، یک نگاهم به خط تابلو ها و یک نگاه به راه تا به مسافرخانه رسیدیم و مامور عرق کرده و نفس زنان در پی من ، گفتم اینجا خانه ماست . مادرم که مشغول پخت و پز بود به استقبال من آمد و ماجرا ختم به خیر شد. نمی دانستم آن نگاه ها وتوجه به خط ها در آینده سرنوشت مرا رقم می زند.

کلاس دوم دبیرستان در رشته علوم تجربی مشغول به تحصیل بودم که یکی از هم کلاسی ها که خط خوبی داشت و مرتب خط هایش را به کلاس می آورد و می دیدیم . تا این که روزی قلمی که در خانه داشتم با مرکبی که روی آن نوشته بود مرکب حافظ برداشتم وشروع به نوشتن کردم . احساس خوبی پیدا کردم و شوق نوشتن ،آن هم بدون استاد مرا رها نمی کرد . به سفارش دوستی به کلاس استاد حسینی رفتم و در امتحاناتِ عالی قبول شدم . درهمان زمان در تیم سپاهان و منتخب جوانان اصفهان نیز مشغول به انجام مسابقات فوتبال بودم ولی جذبه خوشنویسی برایم بیشتر بود . در آن موقع از قرار داد های میلیونی خبری نبود جز تشویق و آفرین طرفداران فوتبال که آن هم با توجه به مسابقات زمین های خاکی کم اعتباری نبود . اما عطش خوشنویسی همواره مرا دست به قلم کرده و از میادین حرفه ای جدا می کرد تا این که در کلاس های استاد شیرازی شرکت کردم و مدرک ممتاز را گرفتم ، همزمان از کلاس استاد دانشمند مرحوم حبیب الله فضائلی نیز برای آموزش خط نسخ بهره مند می شدم . روزی جلسه ای در منزل جانب استاد فضائلی برگزار شد و بنده و یکی از دوستان بعنوان مدرس انجمن انتخاب شدیم . تدریس در انجمن تمرین ومشاقی و تعلیم هنر جویان جزءکار های روزانه من بود . در این سال ها با دوستانی که اکنون از اساتید انجمن خوشنویسان هستند جلسات هفتگی ویا ماهانه ی بسیار مفیدی داشتیم که همیشه از آن ها به نیکی یاد می شود .

یادش بخیر بنده با دو تن از دوستان در خانه ای که متعلق به پدر خانم استاد شیرازی و خالی از سکنه بود حضور پیدا می کردیم و در حیاط بزرگ خانه ساعت ها مشق می نمودیم و استاد شیرازی نیز با فروتنی تمام با ما همراهی می کردند و از هر دری سخن به میان می آمد . در همین جلسات شرکت در کلاسهای استاد امیرخانی مطرح شد و افتخار حضور در کلاسهای استاد را پیدا کردم و تا سالها این ارتباط برقرار بود . در همین زمان در دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و بعد از اتمام تحصیلات به آموزش هنر در آموزش وپرورش پرداختم . مدت ۶ سال در واحدهنری سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان مشغول به کار بودم . در این مدت بود که کتاب نقش جان را برای مدارس استان نوشتم . سپس کتاب عظیم مفاتیح الجنان برای خوشنویسی پیشنهاد شد که در مدت نزدیک به یکسال و نیم و با صرف وقت روزی ده ساعت به پایان رسید. بعد از آن توفیق نوشتن کتاب چهل حدیث به نسخ و نستعلیق با عنوان عطر عترت را پیدا کردم . از سال ۷۴ در دانشگاه فرهنگیان به تدریس هنر خوشنویسی پرداختم وتاکنون در این دانشگاه فعالیت دارم .

یکی از توفیقات بنده استفاده از محضر استاد فضائلی در مسائل نظری خط بود . کتاب اطلس خط و تعلیم خط را سطر به سطر با دقت مطالعه می کردم و با حضور در منزل استاد، ایشان با سعه صدر به سؤالاتی که داشتم پاسخ میدادند. روانش شاد باد. همچنین از محضر جناب استاد حسینی،جناب استاد شیرازی و افتخار شاگردی استاد بزرگوار غلام حسین امیرخانی را داشته ام. از دیگر توفیقات بزرگی که در زندگی هنری داشتم آشنایی با دانشمند و عارف وارسته مرحوم جناب استاد حاج سید رضا صدرالحسنی بود . ایشان یکی از خط شناسان و مجموعه داران بزرگ کشور بودند و افتخار همنشینی و هم صحبتی با ایشان سبب شد تا با آثار استادان بزرگ گذشته آشنا شوم و هر بار قطعه خطی از میرعماد ، میرزا غلامرضا اصفهانی ، میرزا کاظم ، محمد حسین شیرازی ، درویش عبدالمجید و دیگر اساتید جاودان حوزه خط و خوشنویسی ارائه می کردند و در مورد آن قطعه بحث و گفت و گو می شد و اجازه می دادند که از روی آن قطعات به تمرین بپردازم و این ارتباط که رابطه مرید و مرادی بود تا زمان رحلت ایشان نزدیک به ۳۰ سال ادامه داشت . خدایش بیامرزد . ایشان همیشه سفارش می کردند که خوشنویس تا مقلد باشد هنرمند نیست و به تشخص خط بسیار اهمیت می دادند . با توجه به توصیه های استاد صدرالحسنی سعی و اهتمام بنده علاوه بر استفاده از آثار استادان معاصر، مشق کردن از استادان سلف بطور جد و بهره مند شدن از ویژگیهای خط این بزرگان بود که سالیان متمادی چون دریایی مرا در خود غوطه ور ساخته و به همین منظور کتابی از آثار مجموعه شخصی ام را با عنوان قلم صنع به چاپ رساندم و کتاب چکیده تاریخ خط را نیز برای تدریس در دانشگاه تألیف نمودم . در سال ۸۶ موفق به اخذ درجه یک هنری کشور شدم و در همان سال گواهینامه استادی را نیز دریافت نمودم .در دانشگاه تربیت معلم از سال ۷۶ تا سال ۹۳ تدریس نموده و با مدرک دکتری بازنشسته شدم . در طی این دوران عضو شورای انجمن خوشنویسان اصفهان و نماینده منتخب در مجمع نمایندگان کشور بوده و تاکنون نیز فعالیت دارم.۱۱ بار در مسابقات کشوری و ۵ بار در مسابقات بین المللی حائز رتبه اول و برتر شده و توفیق برپایی ۵ نمایشگاه انفرادی را داشته و در نمایشگاه های جمعی بسیاری در داخل و خارج از کشور شرکت نموده ام. همچنین چاپ پوستر ها و مقلات متعدد و سخنرانی در محافل هنری از فعالیت های دیگر حقیر است . افتخار تربیت تعداد کثیری از شاگردان و دانشجویان را نیز خداوند منان عنایت فرموده که هم اکنون تعدادی از آن ها به درجه استادی نائل شده اند.در سال ۹۸ ریاست انجمن خوشنویسان اصفهان را جهت خدمت به جامعه خوشنویسی این شهر عهده دار شدم .

در خاتمه از همه دلسوزان و عاشقان فرهنگ و هنر ایران اسلامی تشکر کرده و امیدوارم با همیاری و همدلی دوستان اهل قلم در اعتلای فرهنگ خوشنویسی که ریشه در تاریخ این سرزمین کهن دارد از هیچگونه تلاشی دریغ ننمایم و وارثان راستینی برای این هنر شریف باشیم.

اساتید انجمن

زنبیل خرید