کتاب «سبک‌شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار» منتشر شد

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری با نام اختصاری «متن»، کتاب «سبک‌شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار»، تألیف علیرضا هاشمی‌نژاد را منتشر کرد.
در این کتاب، تحلیل بر پایه تعریفی ویژه از سبک در خوشنویسی انجام می‌گیرد که بر اساس آن تولد سبک در اثر پیروی از اصولی مشخص بوسیله تعدادی از هنرمندان در یک دوره است.

پایه نظری تعریف فوق این است که شیوه متعلق به یک هنرمند است و معمولاً اگر شیوۀ هنرمند قابلیت تبدیل به سبک را داشته باشد پیروانی می‌یابد و ممکن است تبدیل به سبک شود و مراد از سبک‌شناسی بررسی، نقد و تحلیل ویژگیهای مشترک یا شاخص‌های قطعی در آثار هنرمندان آن سبک مشخص است.

بنابراین شناخت و تحلیل بیشتر تغییرات شکلی در اندازه حروف، نحوه ترکیب، کرسی و نحوۀ اتصالات در قالب‌های مختلف یک قلم، که بر اساس شاخص‌های قطعی و مورد توافق ایجاد می‌شود و نیز لازم است که این ویژگی‌ها از پیوندی درونی و ارتباطی اندام‌وار برخوردار باشند.

موضوع سبک‌شناسی خوشنویسی است؛ در سبک شناسی خوشنویسی قلم‌های گوناگون جداگانه مورد تحلیل قرار می‌گیرند. هر چند می‌توان کلیت حیاط خوشنویسی یک دوره را نیز بر اساس تحولات سبکی در آن دوره بررسی کرد. در این کتاب همچنین بنا به ضرورت ضمن تعریف اصطلاحات «خوشنویسی»، «سبک‌شناسی خوشنویسی» و «زیبایی‌شناسی خوشنویسی» دیدگاه های مؤلف در تحولات تاریخی خطوط نسخ، نستعلیق و شکسته نستعلیق ارائه شده است.
کتاب «سبک‌شناسی خوشنویسی دورۀ قاجار»، با قیمت۴۵ هزار تومان با شمارگان ۱۵۰۰ در غرفه موسسه متن، انتشارات فرهنگستان هنر، در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در سالن شبستان، راهروی ۹، غرفه شماره ۲، از ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت در مصلی تهران عرضه می‌شود.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن خوشنویسان اصفهان سایت اصلی