مهدی برهانیان قناد

در سال ۱۳۴۵ دریک خانواده ی متوسط و مقید به مسائل مذهبی متولد شدم .خانواده ای که از یک تا دو نسل قبل از خودم هیچگونه نشانه ای از علاقه و یا نبوغ به هنر در آن دیده نمی شد.

در ایام انقلاب با توجه به کاربرد هنر خوشنویسی با مشاهده پلاکاردها و تابلوهای شعار علاقه ای نسبی به خوشنویسی درخود دیدم اما بطور جدی به آن نپرداختم تا اینکه اوایل سال ۱۳۶۴ بر اثر مواجه ی کاملاً اتفاقی با استاد سنگتراشی که به ضرورت شغلی مجبور به فراگیری خوشنویسی شده بود آن حس و علاقه ی آشنا را مجدداً در درونم احساس کردم .

آنموقع تصمیمم به فراگیری هنر خوشنویسی قوت گرفت که متوجه شدم آن استاد سنگتراش هیچگونه علاقه ی ذاتی ویا عامل وراثت که منجر به فراگیری خوشنویسی در وی بوده باشد در گذشته اش یافت نمی شد. احساس کردم علاقه و پشتکار عامل اصلی فراگیری هنر است لذا از همانجا جهت تهیه ابزار خوشنویسی روانه شدم.

آغاز فعالیت هنریم با ثبت نام در انجمن خوشنویسان اصفهان نزد استاد شیرازی شروع شد. بعد از هجرت استاد شیرازی به تهران از محضر استاد علی فرزانه کسب فیض نموده و با فراگیری خط ثلث بعنوان خط دوم نزد استاد عباس قناعت ادامه یافت .

درسال ۱۳۶۹موفق به دریافت مدرک ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران شدم و این در حالی بود که گرایش بیشتری نسبت به خطوط ثلث و نسخ در خود میدیدم.

بواسطه ی الطاف الهی و با توصیه ی جناب استاد علی فرزانه با استاد مسلم و کم نظیر هنر خوشنویسی معاصر جناب استاد سید محمد حسینی موحد آشنا و به محضر ایشان شرفیاب شدم .

اظهار محبت و راهنماییها و تعالیم دلسوزانه جناب استاد موحد که با تواضعی بی مثال و خلق و خوئی نیکو گاهاً ساعتها بطول می انجامید مرا بیش از بیش شیفته ی جناب استاد و هنر خوشنویسی کرد. مساعدتها و آموزشهای جناب استاد منجر به همکاری اینجانب بعنوان مدرس خطوط نسخ و ثلث و در خدمت هنر جویان انجمن خوشنویسان اصفهان از سال ۱۳۷۶ تا کنون گردیده است.

در اکثر نمایشگاههای سالهای اخیر که در اصفهان برگزار شده شرکت کرده و در نمایشگاههای قرآن در سالهای ۱۳۸۵و ۱۳۸۶ و جشنواره ی خوشنویسی امام حسین علیه السلام در سال ۱۳۸۶ موفق به احراز رتبه گردیدم.

در سال ۱۳۸۶ موفق به دریافت مدرک فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران شدم.

در پایان بر خود لازم و واجب میدانم که بمنظور ادای دین و قدر دانی ازحمایتها و تشویقهای مرحوم آیت الله آقای حاج سید احمد فقیه امامی (متوفای ۱۳۷۲ه ش) که از علمای برجسته و بی نظیر و هنر دوست اصفهان بودند یاد نمایم چرا که اثر و نتیجه ی الطاف و تشویقهای این بزرگمرد در بیشرفت هنریم اگر بیشتر از زحمات اساتیدم نبوه باشد قطعاً و یقیناً کمتر هم نبوده و نیست.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن خوشنویسان اصفهان سایت اصلی