محمد رضا رحیمی

نام و نام خانوادگی: محمد رضا رحیمی

متولد: بیستم خرداد یک هزار و سیصد و چهل و پنج (۴۵/۳/۲۰)

محل تولد: اصفهان

تحصیلات: دیپلم

رشته تحصیلی: اقتصاد

بیستم خرداد ۱۳۴۵ شمسی مصادف با بیستم صفر (اربعین حسینی) در اصفهان متولد شدم. در سال ۱۳۵۱ وارد دبستان “صحت” شده و از همان کلاس اول ضمن اینکه شاگرد ممتازی بودم ، علاقه وافری به نقاشی و کاردستی داشتم. اولین بار که از خط نوشتن لذت بردم کلاس دوم بود، که پدرم برنامه کلاس ما را با قلم نی نوشتند و من آن به کلاس بردم تا به دیوار نصب کنند. کلاس پنجم ابتدایی معلم بسیار خوش خطی داشتیم که نوشته های ایشان را عیناً کپی می کردم و ایشان بنده را سخت تشویق می کردند. در همان سال در مسابقات نقاشی ناحیه اول شدم و همینطور در مقاله نویسی. درست بیاد دارم که پس از اعلام نتیجه مقاله نویسی، مدیر مدرسه در زیر مقاله بنده نوشته بودند :« پسرم مقاله بسیار خوب بود ولی سعی کن با خط خودت بنویسی». معلم کلاس که از خط من باخبر بود به دفتر مدرسه اطلاع داد که این خط خود دانش آموز است و کسی برای ایشان ننوشته!

در سال ۱۳۵۶ وارد مدرسه راهنمایی شدم “حاتم بیک” شدم و در همان سال نقاشی سیاه قلم را نزد آقای سرتیپی دبیر هنر مدرسه آغاز کردم. سال بعد نقاشی رنگ و روغن را نزد آقای دعوتی آموخته و در مسابقات نقاشی ناحیه رتبه دوم را کسب نمودم. در همان سال توسط ایشان به خوشنویسی تشویق شده و جهت مسابقات ناحیه و استان معرفی شدم و رتبه اول را کسب کردم. همین موفقیت باعث تشویق من در اهتمام به خوشنویسی شد و در سالهای بعد حتی در دبیرستان همواره در مسابقات خوشنویسی شرکت کردم و سه سال متوالی حائز رتبه اول استان شدم.

در سال ۱۳۵۹ وارد دبیرستان “صارمیه” شدم و از همان ابتدا با انجمن اسلامی در امور فرهنگی – هنری همکاری نموده و عضو بسیج دبیرستان نیز شدم. در سال ۱۳۶۱ در آزمون انجمن خوشنویسان شرکت نموده و در مرحله خوش قبول شدم. پس از قبولی به محضر استاد “شمس الدین حسینی” رفته و از تعلیمات ایشان در خط نستعلیق بهره مند شدم. در سال ۱۳۶۲ نزد مرحوم “استاد فرادی” حاضر شده و کسب تعلیم نمودم. در سال ۱۳۶۳ در آزمون عالی و تیرماه ۱۳۶۴ در آزمون ممتاز قبول شدم و بدین ترتیب از انجمن خوشنویسان فارغ التحصیل شدم.

مدتی پس از آن در کلاسهای فوق ممتاز “استاد امیرخانی” ثبت نام نموده و بصورت پراکنده با سفر به تهران از محضر این استاد بزرگوار بهره ها بردم. نشست های دوستانه اعضای انجمن خوشنویسان اصفهان باعث شد تا از راهنمائیهای جناب “استاد شیرازی” نیز بهره مند شوم. خط ثلث و نسخ را نیز از آثار گذشتگان آموزش دیده و همزمان با نستعلیق در این دو رشته نیز آزمون ممتاز را سپری نمودم. از سال ۱۳۶۷به عضویت هیأت مدیره انجمن خوشنویسان درآمدم و از همان سال تدریس در این انجمن را آغاز نمودم. در سال ۱۳۷۴ ازدواج کرده و اکنون صاحب دو فرزند می باشم. سال ۱۳۷۶ و در اواخر عمر “استاد حبیب ا… فضائلی” کلاس نسخ و ثلث ایشان به بنده سپرده شد که تا سال ۱۳۷۹ ادامه یافت، و پس از تصویب تخصصی شدن رشته های تعلیم در انجمن این کلاسها تعطیل و فقط در رشته نستعلیق به آموزش پرداختم.

تاکنون بیش از ۴۰ نفر در رشته نستعلیق و بیش از ۳۰ نفر در سایر خطوط از کلاس اینجانب فارغ التحصیل شده اند.

از سال ۱۳۶۴ تاکنون در اکثر نمایشگاههای جمعی خوشنویسان کشور شرکت داشته و در چندین مسابقه و جشنواره کشور از جمله جشنواره طریق جاوید ، جشنواره کیش، چهارصدمین سال میرعماد در قزوین و مسابقات بین المللی ایریسکا در ترکیه حائز رتبه شدم. همچنین در نمایشگاه پرشکوه کتابت قرآن مجید در یکروز شرکت داشته و در مسابقات تیمی قرآن نیز منتخب و به سفر پر فیض مکه مکرمه اعزام گشتم. در کتابهای خوشنویسان معاصر ایران، فردوسی در آئینه شاهنامه و خوشنویسان جهان اسلام آثاری ارائه نمودم. تعدادی از آثار خوشنویسی اینجانب نیز بصورت کارت پستال، لیبل، جلد کتاب و مقدمه کتاب بچاپ رسیده است.

در زمینه کتبه نویسی نیز آثاری با خط ثلث، نسخ و نستعلیق جهت مساجد و اماکن مختلف نوشته و اجرا گردیده است.

هم اکنون علاوه بر تدریس در انجمن خوشنویسان و آموزشگاه آزاد “مکتب هنر”، کارمند شرکت مهندسین مشاور طرح و تحقیقات آب و فاضلاب هستم و در آن شرکت نیز با مجله علمی – پژوهشی “آب و فاضلاب” در زمینه طراحی و صفحه آرائی همکاری دارم.

همزمان با تحصیل خوشنویسی، در زمینه های عکاسی، موسیقی و صنعت چاپ و لیتوگرافی آموزش دیده و کسب تجربه نموده ام.

در تمام این دورانها از راهنمائیها و حمایت های پدر و مادر عزیزم برخوردار بوده و محبت ها و دعای خیرشان همواره بدرقه راهم بوده است. همچنین تشویق و همدلی و همکاریهای همسر مهربانم همیشه راهگشا و نیروبخش من بوده است. از خداوند برای تمامی ایشان آرزوی سلامتی دارم، و موفقیتهایم را مدیون آنان و اساتید بزرگوارم می دانم.

بعون ا… و فضله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *