قزوین پایلوت خوشنویسی کشور می شود

قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی پایلوت آموزش و ترویج هنر خوشنویسی در سراسر کشور می شود.
این طرح برای نخستین بار مطرح شده و در صورت تصویب نهایی ، خوشنویسان قزوینی از ابتدای سال آینده به عنوان مربی برای آموزش این هنر به سراسر کشور اعزام خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ( واحد مرکزی خبر ) مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین در نشست فرهنگی هنرمندان ، نخبگان فرهنگی و فعالان رسانه ها با دبیر شورای فرهنگی کشور گفت : راه اندازی رشته خوشنویسی در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) ، پیش بینی زنگ خوشنویسی در مدارس و راه اندازی مدرسه خوشنویسی از دیگر برنامه های طرح انتخاب قزوین به عنوان پایلوت این هنر کشور است.
احمدی افزود : زنگ خوشنویسی از ابتدای سال تحصیلی جاری در پنج مدرسه استان و برای ۴۰ نوآموز دبستانی پیش بینی شده بود که نتایج قابل قبولی به دنبال داشت.
وی راه اندازی اکسپوی های فرهنگی و هنری را نیز از طرح های شاخص در جهت توسعه و ترویج هنر قزوین برشمرد و گفت : استان هایی که دارای هنرمندان شاخص و یا سبک های هنری خاصی هستند در اکسپوی فرهنگی و هنری حضور دارند و قزوین یکی از این استان هاست.
نخستین کاروان هنری استان قزوین با هنرمندانی از پنج رشته خوشنویسی ، موسیقی ، هنرهای تجسمی ، مجسمه سازی و نقالی ، ماه گذشته عازم بوسنی شد.
رئیس انجمن خوشنویسی قزوین نیز در این نشست یکی از ضرورت های توجه به هنر خوشنویسی را تجاری سازی آن دانست که با راه اندازی مرکز رشد این رشته هنری در استان میسر است.
محصص مستشاری با اشاره به پیگیری های انجمن خوشنویسی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای ثبت ملی خوشنویسی قزوین در رشته نستعیلق گفت : استان قزوین دارای بیشترین کرسی استادی در هنر خوشنویسی است و برگزاری دوسالانه خوشنویسی بخشی از استعدادهای این منطقه را نمایان کرد.
بیش از ۳۰۰ خوشنویس برجسته در استان قزوین فعالیت هنری می کنند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن خوشنویسان اصفهان سایت اصلی