خوشنویسی عنصری هویت‌بخش در معماری اسلامی

   شهردار زرین شهر گفت: خوشنویسی عنصری هویت‌بخش در معماری اسلامی محسوب می شود.

شهردار زرین شهر در حاشیه دیدار با هنرمندان انجمن خوشنویسان زرین شهر در گفت‌وگوی خبری گفت: با اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم نقش هنر را در تحولات زندگی بشر نادیده بگیریم، اظهار کرد: امروزه هنر اسلامی در سیاست، اقتصاد، فرهنگ و به ویژه دیپلماسی فرهنگی، علم، دین و مسائل مختلف اجتماعی نقش بسزایی را ایفا می‌کند و نقش مهمی را در تحولات زندگی بشر آن‌هم از نوع مثبت دارد.
وی افزود: گرایش به زیبایی یکی از اساسی‌ترین تمایلات فطری انسان و از جمله نیازهای روانی او به‌شمار می‌آید و انسان‌ها از این حیث با یکدیگر مشترکند و این اشتراک سبب درک مفاهیم مشترک در میان آن‌ها شده و اصلی‌ترین زمینه برای بروز این گرایش، هنر است.
شهردار زرین شهر با اشاره با اینکه هنر خوشنویسی در عرفان اسلامی از جایگاه و تقدس خاصی برخوردار است، تصریح کرد:  خط و‎ ‎خوشنویسی در دین مبین اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد،به‌شکلی که پروردگار‎ ‎جهانیان در قرآن کریم به« قلم » قسم می‌خورد و کتابت را مهم بر می‌شمارد از طرفی هنر خوشنویسی و فرهنگ اسلامی آن قدر در هم تنیده شده که نمی‌توان این دومقوله را از هم جدا دانست و در حقیقت هنر خوشنویسی در کشور ما با فرهنگ اسلامی ما یکی است.

وی با اشاره به اینکه هنرمندان خوشنویس در معماری اسلامی نیز تاثیر بسیار زیادی را از خود بر جای گذاشته‌اند، ادامه داد: خوشنویسی عنصری هویت‌بخش در معماری اسلامی محسوب می شود چرا که وقتی فردی به آیه‌ای از قرآن که روی دیوار مسجد است نگاه می کند، از طرفی ابتکار و خلاقیت و خط زیبای خطاط را تحسین می کند و از طرفی در مضمون این نوشته که مطلبی یادگرفتنی از قرآن است، می نگرد و از سوی دیگر با خدای خویش رابطه برقرار کرده و او را پرستش می کند از این رو می‌توان گفت خوشنویسان ایرانی فقط به کتابت قرآن اکتفا نکرده‌اند و تا جایی که توانستند زیبایی را ضمیمه این امر قدسی کردند تا آیات قرآن را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارند.
جمالی اضافه کرد: فعالیت هنرمندان خوشنویسی در زرین شهر بسیار قابل توجه بوده از این رو باید نگاه ویژه‌ای به رشد استعدادهای نوجوانان، جوانان داشت چرا که این نگاه سبب خواهد شد با مراجعین به انجمن‌ خوشنویسی در این شهر بود.
وی عنوان کرد: جوانان لنجان استعداد بهینه و فراوانی برای هنرآموزی دارند و در این زمینه رشد بسیار خوبی را داشته‌اند اما باید با تلاش و مدیریت درست به جایگاه‌های بالاتری دست یابند چرا که پیشرفت هنر در هر جامعه‌ای مستلزم برنامه‌ریزی‌های دقیق بوده تا زمینه‌های بروز استعدادهای جوانان و خلاقیت آنها به خوبی پرورش یابند.

شهردار زرین شهر با اشاره به لزوم تشویق و ترغیب هنرمندان فعال در زرین شهر، بیان کرد:‌برگزاری نمایشگاه‌هایی متعدد خطاطی در فرهنگسرای شهرداری حکایت از علاقه و جنب وجوش هنرمندان خطاط در زرین شهر دارد از این رو باید تلاش شود آثار هر گروه سنی برگزار شود تا کودکان و نوجوانان را به این رشته پاک و مقدس ترغیب کرد.
وی با اشاره بهجای خالی نگارخانه در زرین شهر خاطرنشان کرد: به نظر بنده نگارخانه از اولویت‌های هنری هر شهر و مکانب براب برقرارب ارتباط هنرمندان با مخاطبان آثار آنان است؛ مکانب که جاب خالی آن در زرین شهر به خوبی احساس می‌شود.
جمالی اذعان کرد: مجموعه شهرداری زرین شهر با توجه به پتانسیل بالای هنرمندان زرین شهر تصمیم به احداث نگارخانه شهرداری در زرین شهر نمود تا با ساخت این مکان شاهد متمرکز شدن فعالیت‌های فرهنگی،هنری باشیم و با در اختیار قرار دادن این نگارخانه به هنرمندان فصل جدیدی را در کتاب فرهنگ و هنر زرین شهر بگشاییم.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن خوشنویسان اصفهان سایت اصلی