خلق آثار هنری باید بومی‌سازی شود

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در راستای رشد و شکوفایی هنرهای تجسمی و به ویژه هنر خوشنویسی در استان قزوین، خلق آثار هنری در قزوین بومی‌سازی شود.

بنا به گزارش خبری از قزوین، مجید ملانوروزی ظهر امروز در نشست با هنرمندان و فرهیختگان استان قزوین که در  سالن سید محمد بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: امروز نشانه‌‌های بومی و محلی در آثار هنری در حیطه هنرهای تجسمی مشاهده نمی‌شود و باید رنگ‌ها، اقلام و ویژگی‌های هر استان در آثار هنری آنها ملموس باشد.

وی با بیان اینکه آسیب‌شناسی عرصه‌های هنری در استان قزوین به لحاظ کمی است، بیان کرد: در ابتدا باید در راستای آسیب‌شناسی هنری در استان‌ها، هنرمندهای شهرستان‌ها آثار خود را به روزرسانی کنند تا بتوانند در عرصه‌های کشوری و جهانی همگام با هنرمندان استان تهران و کشورهای دیگر حرکت کنند.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه هنرمندانی که در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند باید تلاش بیشتری برای شناخته شدن در عرصه‌های مطرح هنری و جهانی داشته باشند، عنوان کرد: این تلاش‌ها در راستای مطرح شدن این هنرمندان در کشور و جهان هنر است.

ملانوروزی با بیان اینکه هنرمند قزوینی باید از نشانه‌ها و اقلام بومی استان خود در خلق آثار استفاده کند تا بتواند خود را در عرصه‌های مختلف نشان دهد، اظهار کرد: علل رکود هنرهای تجسمی در  دوره‌های اخیر به علت شناسنامه‌دار نبودن آثار هنرمندان است.

وی با اشاره به درخواست هنرمندان قزوینی مبنی بر حمایت‌های مالی، بیان کرد: دولت ایران در مقایسه با دیگر کشورها همانند جمهوری آذربایجان بودجه دولتی بیشتری را برای انجام کارهای هنری تخصیص می‌دهد.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مشکلات استان قزوین و کشور کمبود بودجه و اعتبار نیست، خاطرنشان کرد: مشکل آثار هنری ما این است که بیان جهانی ندارند و باید به سویی حرکت کرد که این آثار بیانی جهانی پیدا کنند.

ملانوروزی با اشاره به مهم‌ترین نکته‌ای که هنرمندان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، تصریح کرد: توجه به گستره اقلیمی و دوری کردن از یکنواختی در آثار هنری و هویت داشتن این آثار بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز توجه به هویت نیز مورد توصیه قرار گرفته است، عنوان کرد: آثار هنرمندان شهرهای شیراز، مشهد، تبریز، قزوین و استان‌های دیگر باید با یکدیگر متفاوت بوده و با توجه به شرایط و فرهنگ هر شهر و استان خلق شود.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه هویت‌ها در آثار هنری که در کشور خلق می‌شود، کم‌رنگ شده است، اظهار کرد: هنرمندان فرهیخته باید در راستای هویت‌دار کردن آثار خود تلاش کنند.

ملانوروزی بیان کرد: علاوه بر این متأسفانه  ما در بحث‌های علمی و دانشگاهی نیز با مشکل مواجه هستیم که این مشکلات باید برطرف شود.

وی با بیان اینکه استان قزوین از جمله استان‌هایی بوده که در هنرهای خوشنویسی، نقاشی و گرافیک صاحب سبک بوده است، تصریح کرد: گستره هنرهای تجسمی وسیع بوده و فضای کافی برای خلق آثار هنری با ویژگی‌های خلاقانه وجود دارد.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: دولت باید زیرساخت‌های مناسب را برای هنرمندان ایجاد کند این در حالی است که خریدن آثار هنری کار دولت نیست.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن خوشنویسان اصفهان سایت اصلی